تبلیغات
بزرگترین مرجع عکس.اهنگ.ابزاروب مسترها .بیوگرافی بازیگران.و.....هرچی که میخوای سفارش بده ما براتون اماده میکنیم باور ندارید یک بار کلیک کنید - بیوگرافی گلشیفته فراهانی
یوگرافی گلشیفته فراهانی
عکس و بیوگرافی گلشیفته فراهانی
نام اصلی:رهاورد فراهانی
تاریخ تولد: 1362
محل تولد:تهران
مدرك تحصیلی:فارغ التحصیلهنرستان موسیقی

دختر بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم نیا

خواهر شقایق فراهانی

براى یادآورى گلشیفته فراهانى نیازى نیست به ذهنمان خیلى فشار بیاوریم. او از همان اولین فیلمش آشنا بود. جلوه اى از تمام دختران ساده، صمیمى و البته كمى شیطان و سبك سر ایرانى در بازى او نمایان بود و همین آینده درخشانى را براى او قابل پیش بینى مى كرد. گلشیفته فراهانی اولین حضورش در سینما با درخت گلابی بود. وقتی قرار شد داستان گلی ترقی توسط داریوش مهرجویی ساخته شود، محمدرضا شریفی نیا كه همكار شقایق فراهانی بود عكس های گلشیفته را نزد مهرجویی برد و مهرجویی طی چند تست، فراهانی را برای نقش «میم» درخت گلابی برگزید. صداقت و به نوعی ساده بودن میم و در عین حال شیطنت اش باعث شد تا شخصیتی به وجود بیاید كه در كنار تمام مشكلات طول فیلم لبخند بزند، روی درخت برود، بدود و بی اعتنا به خواستگارها بازی با بچه های دیگر را ادامه دهد. درخت گلابی گامی موفق برای فراهانی به سوی دنیای سینما بود. گامی كه باعث شد تا رشته دانشگاهی اش موسیقی را رها كند و مجذوب سینما شود. فراهانی بعد از درخت گلابی، نقش كوتاهی در هفت پرده را مقابل مهدی احمدی بازی كرد. فرشته ای كه برای دادن یك پیغام سعی می كند یكی از جوان های هفت پرده را از ناامیدی دور كند. او دومین كارش را برای كارگردانی انجام داد كه برای اولین بار فیلم می ساخت و لذت كار با فرزاد موتمن را هرگز فراموش نكرد. در فاصله  ای نه چندان زیاد «زمانه» حمیدرضا صلاحمند ساخته شد. اما این بار فراهانی در زمانه آن گلشیفته بااستعداد نبود؛كه این امر را میتوان در عوامل وكارگردانی فیلم جستجو كرد به علت اینكه این فیلم جزء بدترین فیلم های بازیگران مطرحی چون هدیه تهرانی ومحمد رضا گلزار هم بود هرچند حتی خودش هم می گوید تا به امروز هرگز فیلم را ندیده است.
فراهانی مدتی از سینما دور بود سپس با دو فیلم موفق بوتیك و اشك سرما، دوباره همان موفقیت درخت گلابی و هفت پرده را تجربه كرد. در بوتیك، اتی دختری فراری وخودسر است كه نمونه های آن در جامعه امروز بسیار به چشم می خورد. اگر چه حمید نعمت ا... هم زحمت زیادی برای درآمدن حس هر كدام از كاراكترهایش كشیده و شاید نتیجه زحماتش هم این بود كه بوتیك فیلم برگزیده هیات داوران و فیلم اول بیست و دومین جشنواره فیلم فجر شود. فراهانی بعد از بوتیك، در اشك سرما هم بازی كرد. نقش روناك، یك چوپان كرد كه لهجه و بازی او، كاملاً متفاوت از فیلم های قبلی اش بود. در آوردن لهجه كردی در آن فضای غیرقابل باور، نشانه تمرین زیاد فراهانی برای این نقش بود. اشك سرما در جشنواره به نمایش درآمد، با اقبال تماشاگران روبه  رو شد و حالا چند روزی است كه برپرده رفته تا در اكران عمومی با مخاطب امروزی ارتباط برقرار كند؛. در كنار این دو فیلم گلشیفته فراهانی در جایی دیگر فیلم متفاوت مهدی كرم پور هم بازی كرده است. رها دختری جنوبی و آبستن در فیلم جایی دیگر است كه درگیر یكسری مشكلات می شود. شاید بتوان گفت كه فراهانی برای نخستین بار نقش یك زن كامل و باردار را هم در این فیلم پذیرفته؛ نقشی كه تاكنون از او در فیلم هایش ندیده بودیم.
گلشیفته فراهانی پیش از شروع كار در سینما، در چند تئاتر و كار عروسكی در كنار پدرش فعالیت كرد. اما بازیگری او را از موسیقی دور كرد.. تندیس جشن هشتم خانه سینما در شرایطی به فراهانی تعلق گرفت كه او در ایران نبود و برای نمایش اشك سرما در ژاپن به این كشور سفر كرده بود؛ جایزه  ای كه پاسخی به همه تلاش های این بازیگر در سال قبل و نقش آفرینی های متفاوتش بود. پس از این فیلم ها گلشیفته فراهانی در بندر انزلی مقابل دوربین بهار خزر فیلمی از دكتر علی رفیعی رفت. او این بار در مقابل رضا كیانیان یكی از بازیگران با تجربه كار كرد. گلشیفته تجربه بازی در پروژه های فرا مرزی را هم دارد. او در این مدت در بابا عزیز مقابل دوربین ناصر خمیر كارگردان تونسی و در دو فرشته مقابل دوربین محمد حقیقت، ایرانی مقیم فرانسه رفته است. فضای تئاتری كار رفیعی كه احتمالاً فضایی فوق العاده برای بازی گلشیفته رقم زده و كار در دو فیلم متعلق به موج جشنواره  ای می تواند سبب شناخته شدن فراهانی در خارج از كشور و حتی كسب جوایز بین المللی برای او شود؛ كه همانا كسب مقام بهترین بازیگر زن در جشنواره نانت فرانسه(جشنواره فیلم سه قاره)بودگلشیفته فراهانی بازیگری است كه مرز میان نوجوانی تا جوانی در سینما را با زحمت فراوان و با موفقیت پیموده و حالا می تواند در اندیشه تثبیت خود به عنوان یك ستاره در سینمای ایران باشد. بازیگری كه در این سال ها همیشه سعی كرده به دور از سایه پدر و خواهر بازیگرش و فراتر از مرزهای خانواده، نشان دهد نه یكی از بچه های سینما و نه از نسل دوم سینماست. او به عنوان یك بازیگر مستقل حالا آنقدر به موفقیت رسیده كه كسی نتواند با این جملات، بازی های درخشانش را زیر سؤال ببرد. فقط نگاه كنید به بازی او در صحنه روی پل فیلم بوتیك در مقابل محمدرضا گلزار و البته صحنه ای كه در غار فیلم اشك سرما سعی می كند خودش را راضی كند تا كاوه با بازی پارسا پیروزفر را هدف قرار دهد. حركات صورت و نوع واكنش او به موقعیت در این دو صحنه از این دو فیلم كافی است تا باور كنیم سینمای ایران یك بازیگر تمام عیاررابه جمع معدود بازیگران اینگونه اش در تاریخ خوداضافه كرده است.

- تنها خوش شانسی بزرگ او بازی در فیلم درخت گلابی - یکی از بهترین فیلم های مهرجویی - است.

- برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر از بخش بین الملل شانزدهمین جشنواره فیلم فجر.

- بهترین بازیگر جشنواره بیست و دوم فیلم فجر برای بازیهای خیره کننده اش در دو فیلم « بوتیک » و « اشک سرما » به انتخاب نویسندگان و منتقدان

- برنده تندیس زرین هشتمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « اشک سرما »
گلشیفته فراهانی در ۱۹ تیر ۱۳۶۲ در تهران متولد شد. وی فرزند «بهزاد فراهانی» و «فهیمه رحیم نیا»، خواهر «شقایق فراهانی»، بازیگران سینما و تلویزیون می‌باشد. او دانشجوی رشته موسیقی از دانشگاه جامع علمی کاربردی است. همچنین بازی در سینما را از سال ۱۳۷۶ با فیلم «درخت گلابی» به کارگردانی «داریوش مهرجویی» آغاز کرد.

در فیلم‌های «درخت گلابی»، «زمانه»، «بوتیک»، «اشک سرما»، «به نام پدر»، «میم مثل مادر»، «گیس بریده» و «سنتوری» به ایفای نقش پرداخته که با درخت گلابی بهترین بازیگر نقش اول جشنواره ۷۶ شد و برای بوتیک و اشک سرما سومین بازیگر جشنواره ۸۲ بهترین بازیگر هشتمین دوره جشن خانه سینما و بهترین بازیگر زن جشنواره بزرگ سه قاره (نانت فرانسه) رابدست آورد.

فیلم «میم مثل مادر» با هنرمندی وی از استقبال فراوان تماشاگران و منتقدان برخوردار گشت. در این فیلم وی نقش مادری شیمیایی شده در جنگ ایران و عراق و صاحب فرزندی که دچار مشکلات تنفسی است را ایفا می‌کند.بازیگر

*
ارابه مرگ (۱۳۸۵)
*
سنتوری (۱۳۸۵)
*
گیس بریده (۱۳۸۵)
*
میم مثل مادر (۱۳۸۵)
*
یک ذره امید (۱۳۸۵)
*
به نام پدر (۱۳۸۵)
*
ماهی‌ها عاشق می‌شوند (۱۳۸۳)
*
اشک سرما (۱۳۸۲)
*
بابا عزیز (۱۳۸۲)
*
بوتیک (۱۳۸۲)
*
جایی دیگر (۱۳۸۱)
*
دو فرشته (۱۳۸۱)
*
زمانه (۱۳۸۰)
*
هفت پرده (۱۳۷۹)
*
درخت گلابی (۱۳۷۶)